lic.piel. Aniela Gołębiewska

Spis treści:

 1. Numery alarmowe
 2. Prawidłowe wezwanie pomocy 
 3. Jak wezwać pomoc, gdy jesteśmy w górach, nad wodą, w lesie, na drodze

Wezwij pogotowie. Zadanie wydawałoby się proste i banalne. Wystarczy chwycić za telefon i wybrać numer na pogotowie. Tylko … JAKI BYŁ NUMER NA POGOTOWIE? 

W sytuacjach, gdy trzeba wezwać pogotowie, najczęściej działamy pod wpływem silnych emocji, stresu i większej niż zazwyczaj presji czasu. Zapominanie podstawowych informacji, czy trudność z uporządkowaniem i przekazaniem informacji dyspozytorowi, będą jak najbardziej naturalną reakcją. Oczywiście można to szybko wyszukać w internecie, ale jak wiadomo, w pierwszej pomocy kluczowy i cenny jest czas jej udzielenia. 

Warto więc nie tracić ani sekundy i od razu przejść do działania. Dlatego teraz, jak nie goni Cię czas, przeczytaj na spokojnie tę ściągę i utrwal sobie co zrobić i powiedzieć, gdy będziesz trzeba wezwać pogotowie!

Jak wezwać pogotowie ratunkowe? W skrócie: 

 1. Wybierz numer 112/999 
 2. Podaj gdzie się znajdujesz 
 3. Opisz sytuację, podaj stan i liczbę poszkodowanych 
 4. Nie rozłączaj się, poczekaj na pytania/instrukcje dyspozytora

 

 

Numery alarmowe

Numer na pogotowie ratunkowe to 112 lub 999. Warto pamiętać, że numer alarmowy 112 obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Dobrze jest jednak sprawdzić również lokalne numery alarmowe, gdy wybierasz się na wakacje i zapisać je sobie zawczasu w telefonie. 

Warto wiedzieć, że dzwoniąc pod numer 999 będziesz rozmawiać od razu z dyspozytorem pogotowia, więc w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia jest to najlepsza opcja. Poza numerami 112/999, które działają wszędzie, są dodatkowe numery, pod które możesz dzwonić i wezwać pomoc nad wodą i w górach: 

Góry, numery do GOPR: 985 lub 601 100 300 

Woda, numery do WOPR: 984 lub 601 100 100

Dodatkowo w całej Polsce działa aplikacja Alarm112, która umożliwia przekazanie zgłoszenia alarmowego do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przez osoby, które nie mogą wykonać połączenia głosowego, w szczególności osoby głuche i niedosłyszące.

Prawidłowe wezwanie pomocy

Jeżeli osoba poszkodowana jest nieprzytomna i nie oddycha (zasada 2 x NIE) oraz jesteś sam na miejscu zdarzenia, wybierz numer ratunkowy, włącz tryb głośnomówiący i natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) podczas wzywania Pogotowia Ratunkowego i uzyskiwania pomocy od dyspozytora. Przeczytaj ten wpis, żeby utrwalić sobie jak oceniać stan osoby poszkodowanej

Jeżeli są inni świadkowie zdarzenia, poproś kogoś o wezwanie pogotowia — zwróć się do konkretnej osoby, a sam przystąp do RKO.

Co po kolei powiedzieć, wzywając pogotowie?

 1. Powiedz gdzie jesteś.
  Podaj jak najdokładniejszy adres. Opisz, z której strony jest wejście, która to klatka, które piętro, jakie są charakterystyczne i orientacyjne punkty. Wszystko, co pozwoli jak najdokładniej określić twoje położenie i ułatwi (przyspieszy) dotarcie na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W pierwszej pomocy liczy się CZAS! Dlaczego tak ważne jest podanie w pierwszej kolejności miejsca zdarzenia? Ponieważ możesz stracić zasięg, telefon może się Tobie rozładować lub upaść i się zepsuć. Jeżeli w pierwszej kolejności nie podasz adresu, to Pogotowie nie będzie miało jak trafić na miejsce zdarzenia.
 2. Opisz sytuację.
  Podaj ile osób jest poszkodowanych, jaki jest ich wiek oraz w jakim są stanie. Możesz opisać co się stało i jakie czynności ratunkowe już zostały podjęte. Nie bój się pytać dyspozytora co robić. Pokieruje twoimi działaniami przez telefon lub poradzi gdzie udać się w danej sytuacji.
 3. Nie rozłączaj się.
  Poczekaj na pytania od dyspozytora, dyspozytor podpowie tobie co masz robić. Nigdy nie rozłączaj się sam — to zawsze dyspozytor kończy rozmowę! Gdy sytuacja się zmieni (stan poszkodowanych ulegnie pogorszeniu lub poprawie, pojawi się niebezpieczeństwo), możesz zadzwonić na numer alarmowy jeszcze raz i o tym poinformować.

 

 

Jeśli osoba poszkodowana jest przytomna i jej stan jest stabilny, przygotuj się na przyjazd pogotowia. 

Jeśli jesteś sam, zostań przy poszkodowanym i monitoruj jego stan. Czekając na pogotowie, dowiedz się jak najwięcej od poszkodowanego, np. przeprowadzając wywiad SAMPLE, o którym pisaliśmy tutaj. Jest to bardzo ważne, bo możesz być ostatnią osobą, która miała okazję porozmawiać z poszkodowanym. 

Nie przenoś nigdzie osoby poszkodowanej, nie przesuwaj ani przekładaj w inne miejsce. Zostaw poszkodowanego tam, gdzie jest. Jeśli jest taka możliwość, wyślij jedną osobę, która będzie oczekiwała na ratowników i ich przyprowadzi. Możesz poprosić tę osobę o otwarcie bramy, drzwi, szlabanu na zamknięte osiedle. Jeśli sytuacja ma miejsce w domu, przygotuj dokument tożsamości, leki i dokumentację medyczną chorego. Zamknij lub przywiąż zwierzęta.

Jak wezwać pomoc, gdy jesteśmy np. na wakacjach

Na koniec kilka podpowiedzi, jak określić swoją lokalizację i jak wezwać pomoc do miejsc, które nie mają oczywistego adresu — w górach, nad wodą czy w lasie. 

W górach: 

 • podaj, na jakim szlaku jesteś, między jakimi charakterystycznymi punktami 
 • określ, w którym miejscu rozpoczynałeś/aś wędrówkę na szlak 
 • skorzystaj z lokalizacji GPS i podaj współrzędne

Nad wodą: 

W lesie: 

 • podaj, z jakiej miejscowości wchodziłeś/aś do lasu, co charakterystycznego było przy wejściu 
 • spróbuj znaleźć charakterystyczne punkty orientacyjne, np. pole biwakowe, obiekty turystyczne, szlaki turystyczne, słupki leśne 
 • skorzystaj z lokalizacji GPS i podaj współrzędne
 • Więcej o bezpieczeństwie w lesie możesz doczytać tutaj: Bezpieczny las dla każdego

Na drodze: 

 • podaj numer drogi, ostatnio mijaną miejscowość, kierunek jazdy 
 • określ punkty charakterystyczne i orientacyjne, np. przystanki autobusowe, zabudowania 
 • użyj informacji na słupku drogowym (pierwsza cyfra nad czerwonym paskiem to numer drogi, kolejna, pod czerwonym paskiem to kilometr drogi, ostatnia to metr drogi w setkach) i podaj numer drogi 
  Przeczytaj więcej tutaj: Jak zgłaszać miejsce wypadku drogowego
 • skorzystaj z lokalizacji GPS i podaj współrzędne

Zadanie publiczne „#cisneklate – ratuję życie!. Szkolenia proobronne społeczeństwa #cisnerane” sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030