Codziennie w wiadomościach dla kierowców słyszymy podobne komunikaty: na drodze w kierunku Warszawy zderzyły się dwa samochody osobowe, zablokowana droga S5 w kierunku Wrocławia, tragiczny wypadek, kilka osób rannych, jedna nie żyje. Sprawdzamy raport policyjny: liczba kolizji drogowych to ponad 1000 dziennie, liczba wypadków utrzymuje się średnio na poziomie 60-70 dziennie, liczba rannych w wypadkach dochodzi do 70 dziennie. Dużo? Na pewno za dużo! W ramach cyklu „Bezpieczeństwo na drogach” piszemy o tym jak zgłaszać miejsce wypadku drogowego oraz o czym jeszcze warto pamiętać. Sprawdź, czy wiesz jak poprawnie wezwać pomoc w podróży.

Jak wezwać pomoc do wypadku drogowego?

Żeby wezwać pomoc do wypadku drogowego na trasie należy posłużyć się informacjami na słupku, np. “Jestem przy 5 słupku 15 kilometra drogi krajowej nr 10” lub “miejsce wypadku to 15,5 kilometr drogi krajowej nr 10”.

Na słupku kolejno od góry znajdują się:

  • numer drogi – w przypadku dróg krajowych etykieta ma kolor czerwony, a w przypadku dróg wojewódzkich etykieta jest żółta. Informacja z numerem drogi znajduje się najczęściej na słupkach “zerowych”, dlatego jeśli nie jesteś pewien na jakiej drodze się znajdujesz, przejdź w górę lub dół drogi by odnaleźć właściwy słupek.
  • kilometr drogi
  • metr drogi (podawany w setkach)

Jeśli jesteśmy na drodze, na której nie ma słupków drogowych, miejsce wypadku należy próbować opisać jak najprecyzyjniej – posłużyć się np. nazwami najbliższych miejscowości, numerem domu w okolicy, nazwą przystanku lub współrzędnymi geograficznymi. Warto w takim przypadku skorzystać z aplikacji z mapą i funkcji GPS na telefonie.

Jak zachować się w razie wypadku na drodze?

W razie wypadku lub awarii samochodu, należy zadbać o zabezpieczenie miejsca wypadku i ustawić trójkąt ostrzegawczy: 

  • bezpośrednio za pojazdem – na terenie zabudowanym, 
  • 30-50 m za pojazdem – poza obszarem zabudowanym, 
  • 100m za pojazdem – na drodze ekspresowej i autostradzie

Jeśli są poszkodowani, trzeba sprawdzić ich stan i wezwać pogotowie ratunkowe (dzwoniąc na numer 999 lub 112), a następnie przystąpić do udzielania pierwszej pomocy, w czym może nas pokierować dyspozytor ratownictwa medycznego.

W razie wypadku na drodze warto pamiętać o jeszcze jednej ważnej sprawie – o u tworzeniu korytarza życia. Przeczytaj więcej co to jest i dlaczego jest tak ważny w tym wpisie.


Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego ProgramuFundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030