lic.piel. Aniela Gołębiewska
Spis treści:
- Numery alarmowe
- Prawidłowe wezwanie pomocy
- Jak wezwać pomoc, gdy jesteśmy w górach, nad wodą, w lesie, na drodze
Wezwij pogotowie. Zadanie wydawałoby się proste i banalne. Wystarczy chwycić za telefon i wybrać numer na pogotowie. Tylko … JAKI BYŁ NUMER NA POGOTOWIE?
W sytuacjach, gdy trzeba wezwać pogotowie, najczęściej działamy pod wpływem silnych emocji, stresu i większej niż zazwyczaj presji czasu. Zapominanie podstawowych informacji, czy trudność z uporządkowaniem i przekazaniem informacji dyspozytorowi, będą jak najbardziej naturalną reakcją. Oczywiście można to szybko wyszukać w internecie, ale jak wiadomo, w pierwszej pomocy kluczowy i cenny jest czas jej udzielenia.
Warto więc nie tracić ani sekundy i od razu przejść do działania. Dlatego teraz, jak nie goni Cię czas, przeczytaj na spokojnie tę ściągę i utrwal sobie co zrobić i powiedzieć, gdy będziesz trzeba wezwać pogotowie!
Jak wezwać pogotowie ratunkowe? W skrócie:
- Wybierz numer 112/999
- Podaj gdzie się znajdujesz
- Opisz sytuację, podaj stan i liczbę poszkodowanych
- Nie rozłączaj się, poczekaj na pytania/instrukcje dyspozytora
Numery alarmowe
Numer na pogotowie ratunkowe to 112 lub 999. Warto pamiętać, że numer alarmowy 112 obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Dobrze jest jednak sprawdzić również lokalne numery alarmowe, gdy wybierasz się na wakacje i zapisać je sobie zawczasu w telefonie.
Warto wiedzieć, że dzwoniąc pod numer 999 będziesz rozmawiać od razu z dyspozytorem pogotowia, więc w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia jest to najlepsza opcja. Poza numerami 112/999, które działają wszędzie, są dodatkowe numery, pod które możesz dzwonić i wezwać pomoc nad wodą i w górach:
Góry, numery do GOPR: 985 lub 601 100 300
Woda, numery do WOPR: 984 lub 601 100 100
Prawidłowe wezwanie pomocy
Jeżeli osoba poszkodowana jest nieprzytomna i nie oddycha (zasada 2 x NIE) oraz jesteś sam na miejscu zdarzenia, wybierz numer ratunkowy, włącz tryb głośnomówiący i natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) podczas wzywania Pogotowia Ratunkowego i uzyskiwania pomocy od dyspozytora. Przeczytaj ten wpis, żeby utrwalić sobie jak oceniać stan osoby poszkodowanej
Jeżeli są inni świadkowie zdarzenia, poproś kogoś o wezwanie pogotowia — zwróć się do konkretnej osoby, a sam przystąp do RKO.
Co po kolei powiedzieć, wzywając pogotowie?
- Powiedz gdzie jesteś.
Podaj jak najdokładniejszy adres. Opisz, z której strony jest wejście, która to klatka, które piętro, jakie są charakterystyczne i orientacyjne punkty. Wszystko, co pozwoli jak najdokładniej określić twoje położenie i ułatwi (przyspieszy) dotarcie na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W pierwszej pomocy liczy się CZAS! Dlaczego tak ważne jest podanie w pierwszej kolejności miejsca zdarzenia? Ponieważ możesz stracić zasięg, telefon może się Tobie rozładować lub upaść i się zepsuć. Jeżeli w pierwszej kolejności nie podasz adresu, to Pogotowie nie będzie miało jak trafić na miejsce zdarzenia.- Opisz sytuację.
Podaj ile osób jest poszkodowanych, jaki jest ich wiek oraz w jakim są stanie. Możesz opisać co się stało i jakie czynności ratunkowe już zostały podjęte. Nie bój się pytać dyspozytora co robić. Pokieruje twoimi działaniami przez telefon lub poradzi gdzie udać się w danej sytuacji.- Nie rozłączaj się.
Poczekaj na pytania od dyspozytora, dyspozytor podpowie tobie co masz robić. Nigdy nie rozłączaj się sam — to zawsze dyspozytor kończy rozmowę! Gdy sytuacja się zmieni (stan poszkodowanych ulegnie pogorszeniu lub poprawie, pojawi się niebezpieczeństwo), możesz zadzwonić na numer alarmowy jeszcze raz i o tym poinformować.
Jeśli osoba poszkodowana jest przytomna i jej stan jest stabilny, przygotuj się na przyjazd pogotowia.
Jeśli jesteś sam, zostań przy poszkodowanym i monitoruj jego stan. Czekając na pogotowie, dowiedz się jak najwięcej od poszkodowanego, np. przeprowadzając wywiad SAMPLE, o którym pisaliśmy tutaj. Jest to bardzo ważne, bo możesz być ostatnią osobą, która miała okazję porozmawiać z poszkodowanym.
Nie przenoś nigdzie osoby poszkodowanej, nie przesuwaj ani przekładaj w inne miejsce. Zostaw poszkodowanego tam, gdzie jest. Jeśli jest taka możliwość, wyślij jedną osobę, która będzie oczekiwała na ratowników i ich przyprowadzi. Możesz poprosić tę osobę o otwarcie bramy, drzwi, szlabanu na zamknięte osiedle. Jeśli sytuacja ma miejsce w domu, przygotuj dokument tożsamości, leki i dokumentację medyczną chorego. Zamknij lub przywiąż zwierzęta.
Jak wezwać pomoc, gdy jesteśmy np. na wakacjach
Na koniec kilka podpowiedzi, jak określić swoją lokalizację i jak wezwać pomoc do miejsc, które nie mają oczywistego adresu — w górach, nad wodą czy w lasie.
W górach:
- podaj, na jakim szlaku jesteś, między jakimi charakterystycznymi punktami
- określ, w którym miejscu rozpoczynałeś/aś wędrówkę na szlak
- skorzystaj z lokalizacji GPS i podaj współrzędne
Nad wodą:
- podaj nazwę jeziora, miescowości, w której wchodziłeś/aś do wody
- podaj charakterystyczne miejsca, widoczne na brzegu, np. numery domów, nazwy ulicy, molo, plażę, osiedla, kempingi, przystanie itp.
- skorzystaj z lokalizacji GPS i podaj współrzędne
- o bezpieczeństwie nad wodą możesz doczytać w tych wpisach
Bezpieczne wakacje nad jeziorem
Bezpieczne wakacje nad morzem
Bezpieczne wakacje na kajakach
W lesie:
- podaj, z jakiej miejscowości wchodziłeś/aś do lasu, co charakterystycznego było przy wejściu
- spróbuj znaleźć charakterystyczne punkty orientacyjne, np. pole biwakowe, obiekty turystyczne, szlaki turystyczne, słupki leśne
- skorzystaj z lokalizacji GPS i podaj współrzędne
- Więcej o bezpieczeństwie w lesie możesz doczytać tutaj: Bezpieczny las dla każdego
Na drodze:
- podaj numer drogi, ostatnio mijaną miejscowość, kierunek jazdy
- określ punkty charakterystyczne i orientacyjne, np. przystanki autobusowe, zabudowania
- użyj informacji na słupku drogowym (pierwsza cyfra nad czerwonym paskiem to numer drogi, kolejna, pod czerwonym paskiem to kilometr drogi, ostatnia to metr drogi w setkach) i podaj numer drogi
Przeczytaj więcej tutaj: Jak zgłaszać miejsce wypadku drogowego - skorzystaj z lokalizacji GPS i podaj współrzędne
Zadanie publiczne „#cisneklate – ratuję życie!. Szkolenia proobronne społeczeństwa #cisnerane” sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030