O bezpieczeństwie na drogach można mówić z perspektywy kierowcy, rowerzysty, motocyklisty oraz pieszego. W tym tekście chcemy opowiedzieć o kilku ważnych rzeczach, o których powinni pamiętać zwłaszcza kierowcy (wpis o bezpieczeństwie rowerzystów znajdziesz tutaj).

Na tle Europy jako kraj jesteśmy wciąż dość wysoko w statystykach wypadków drogowych i ofiar. Mimo tego, że z roku na rok na drogach ginie coraz mniej osób, słupki statystyk cały czas są wysokie. W 2020 roku. w wypadkach drogowych w Polsce poszkodowanych zostało prawie 30 tys. osób, w tym śmierć poniosło prawie 2,5 tysięcy1.

To oznacza, że na polskich drogach średnio ginęło 7 osób dziennie. Najwięcej ofiar, bo ponad 50%, było po stronie kierujących samochodami osobowymi i ich pasażerach.

raport “Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku”, Komenda Główna Policji, Biuro Ruchu Drogowego

O czym warto pamiętać przed ruszeniem w trasę?

Jako kierowca pamiętaj, żeby:

  • NIGDY nie prowadzić samochodu po alkoholu; 
  • w trakcie jazdy nie czytać i nie pisać SMSów, nie scrollować mediów społecznościowych, nie nagrywać video;
  • dbać o refleks i koncentrację; przed dłuższą trasą wypocząć, a w drodze pamiętać o przerwach na odpoczynek;
  • zawsze zapinać pasy i robić to poprawnie: dolny pas poniżej kolców biodrowych, a górna część powinna przechodzić przez środek ramienia (a nie pod ramieniem);
  • zadbać o stan techniczny pojazdu i wyposażyć samochód w trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową oraz podstawową apteczkę.

Bezpieczeństwo na drogach to sprawa, na której powinno zależeć każdemu z nas! Pamiętajcie o tym, niezależnie od tego, po której stronie kierownicy jesteście.

Pobierz grafikę

1Raport “Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku”, Komenda Główna Policji, Biuro Ruchu Drogowego


Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego ProgramuFundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030