Zadławienie to sytuacja, w której drogi oddechowe zostają częściowo lub całkowicie zablokowane, najczęściej przez kęs pokarmu lub ciało obce. Może to dotknąć każdego z nas lub osób w naszym otoczeniu, każdego dnia. Choć wiele przypadków zadławień jest łagodnych, niektóre mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia, wymagając natychmiastowej interwencji.
Spis treści:
Czy każde zadławienie zagraża życiu, czyli o zadławieniu łagodnym
Jak rozpoznać zadławienie
Pierwsza pomoc przy zadławieniu
Czy każde zadławienie zagraża życiu, czyli o zadławieniu łagodnym
Na szczęście nie każde zadławienie stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia poszkodowanego. Gdy dana osoba podczas jedzenia zadławiła się kęsem pokarmu i zaczyna efektywnie kaszleć (słyszymy wyraźny kaszel), może z nami rozmawiać, to możemy powiedzieć, że zadławiła się łagodnie. Oznacza to tyle, że kęs pokarmowy nie zamknął całkowicie światła dróg oddechowych i poszkodowany może oddychać. W takim wypadku możemy zapytać poszkodowanego czy się zadławił, jeśli nam potwierdził zachęcamy go do dalej kaszlu.
Warto pamiętać
Zachęcanie do uniesienia rąk podczas zadławienia nie jest wskazane i nie znajduje się w oficjalnych wytycznych dotyczących pierwszej pomocy. To dość popularny mit. Najważniejsze to zachęcanie osoby poszkodowanej do kaszlu
Jak rozpoznać zadławienie
Zadławienie, które będzie stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia prezentuje następujące objawy:
Nieefektywny kaszel (kaszel którego nie słychać, albo bardzo cichy, słabnący kaszel)
Osoba poszkodowana nie może mówić
Osoba poszkodowana nie może oddychać, może robić się sina
Po pewnym czasie nastąpi utrata przytomności a następnie zatrzymanie krążenia
Pierwsza pomoc przy zadławieniu
Zadławienie wymaga od nas podjęcia natychmiastowych działań w celu ratowania życia osobie poszkodowanej.
W pierwszej kolejności trzeba wykonać pięć uderzeń między łopatki:
Stan z boku i delikatnie za poszkodowanym.
Jedną ręka chwyć poszkodowanego i pochyl go delikatnie do przodu (jeśli jest dużo wyższy od Ciebie, poproś go, aby uklęknął).
Drugą ręką wykonaj pięć energicznych uderzeń między łopatki poszkodowanego.
Powtórz tą czynność 5 razy
Jeśli uderzenia między łopatki nie pomogły, trzeba będzie wykonać tzw. rękoczyn Heimlicha:
Stań bezpośrednio za osobą poszkodowaną.
Obejmij ją rękami kładąc je na nadbrzuszu (pod mostkiem).
Jedną rękę uformuj w pięść drugą połóż na nią.
Zdecydowanym energicznym ruchem pociągnij swoje ręce do siebie i ku górze.
Powtórz tą czynność 5 razy
Powtarzaj te dwa manewry naprzemiennie aż uda się pomóc pacjentowi lub straci on przytomność. Jeśli poszkodowany stracił przytomność rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (jak udzielić resuscytacji krążeniowo-oddechowej) i wezwij pomoc dzwoniąc pod 112 lub 999 (jak poprawnie wezwać pomoc).
Jeśli twoje działania przyniosły zamierzony skutek i udało się pomóc pacjentowi, ale wykonałeś przynajmniej raz rękoczyn Heimlicha, to osoba poszkodowana powinna trafić i tak szpitala ponieważ ten manewr może spowodować obrażenie wewnętrzne. Natomiast w sytuacji zagrożenie życia jakim jest ciężkie zadławienie nie należy się tym przejmować, ponieważ w tym momencie ratujemy czyjeś życie tym rękoczynem.
źródła:
Zadanie publiczne „#cisneklate – ratuję życie!. Szkolenia proobronne społeczeństwa #cisnerane” sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030