Zawsze jak idziemy do kolejnej szkoły lub przedszkola to jest trochę stresu, trochę niepewności. Czy się uda, na jakie dzieciaki trafimy, czy się dogadamy? Potem  robimy wszystko, żeby było ciekawie, żeby było praktycznie. 

W 2021 przeszkoliliśmy ponad 2000 uczniów w łącznie 24 przedszkolach, szkołach i organizacjach. 

Jaki jest nasz mały sekret, żeby wszystkim się podobało? Stawiamy na praktykę i naukę przez zabawę. Nie wykładamy, tylko rozmawiamy – chcemy usłyszeć, co dzieciaki już wiedzą i co potrafią. Chcemy, żeby były zaangażowane i żeby same dochodziły do właściwych rozwiązań. Wszystko co zaprezentujemy i pokażemy, ćwiczymy potem z uczniami w mniejszych grupach, które jeszcze dodatkowo dzielimy na zespoły 2-3 osobowe. Dzięki temu każdy ma okazję dotknąć, spróbować i sprawdzić się w działaniu, ale pokazujemy też jak ważne jest działanie w zespole.

Nasza ekipa – fantomy Little Anne QCPR

Fantomy, których używamy podczas zajęć umożliwiają na bieżąco kontrolowanie jakości uciśnięć klatki piersiowej. Sprawia to nie lada frajdę, pozwala uczniom korygować samemu swoje błędy i dosłownie poczuć co znaczy dobre RKO. Mało tego – daje nam to możliwość wprowadzenia elementu grywalizacji i robienia małych konkursów kto lepiej będzie cisnąć klatę. Często taka inicjatywa wychodzi od samych uczniów i gdy lekcja dobiega końca, jakoś ciężko nam się rozstać. Obejrzyj film z pokazów pierwszej pomocy w szkołach.

Bo pierwsza pomoc jest dla każdego

Zwijając sprzęt i wyjeżdżając ze szkoły nie wiemy, co zostanie w głowach, ale mamy nadzieję, że dobrze wykonaliśmy swoją pracę. A potem? A potem czytamy ankietę po szkoleniu, na której jedna z uczennic pod pytaniem „Kto powinien udzielać pierwszej pomocy” napisała „Ja”. Najlepsza odpowiedź na świecie, prawda?

Albo dostajemy wiadomość, że dzieci, które były nieobecne chcą odrabiać w następnym dniu z inną klasą. Albo jak wracamy w to samo miejsce szkolić nauczycieli, to słyszymy, że uczniowie przypomnieli im już wszystkie ważne rzeczy przed szkoleniem. 

I wtedy wiemy, co będziemy robić cały następny rok.


Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego ProgramuFundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030