Hipotermia i odmrożenia – krótka ściąga jak reagować w takich sytuacjach
gru
05
2023
Wyłączono
lic.piel. Aniela Gołębiewska
Spis treści:
Co to jest tak naprawdę hipotermia i dlaczego jest tak niebezpieczna?
Jak pomóc osobie w hipotermii?
Wszystko o odmrożeniach
Wiesz, że do hipotermii może dojść tak samo w górach, jak i w domu czy w mieście? Niezależnie od pory roku, chociaż najczęściej do wychłodzenia organizmu dochodzi zimą, gdy temperatura powietrza spada poniżej “zera”.
Co to jest tak naprawdę hipotermia i dlaczego jest tak niebezpieczna?
W hipotermii organizm wychładza się szybciej, niż jest w stanie się ogrzać. Jest to stan mniej lub bardziej ekstremalnego wychłodzenia organizmu, w którym temperatura ciała człowieka spada poniżej granicznych 35 stopni Celsjusza. Ciężkie wychłodzenie, gdy temperatura głęboka ciała może spaść nawet poniżej 28 stopni, wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem życia.
Główną przyczyną tak skrajnego wychłodzenia organizmu są zazwyczaj skrajnie niekorzystne warunki, związane z niską temperaturą otoczenia. Szczególnie niebezpieczna jest lodowata woda, zimny deszcz, wiatr oraz niska temperatura otoczenia.
Jak pomóc osobie w hipotermii?
Pierwsze objawy hipotermii to dreszcze, zblednięcie, sine usta i ogólne oslabienie organizmu. Następnie dreszcze zanikają, dochodzi do zaburzeń przytomności, zwolnienienia oddechu, aż do zatrzymania krążenia i utraty przytomności.
Jak reagować? Przede wszystkim podejść do osoby poszkodowanej i sprawdzić przytomność i zapytać czy potrzebuje pomocy. Nie ważne czy chodzi o osobę młodą czy starszą, kobietę czy mężczyznę, osobę w kryzysie bezdomności czy taką, od której czuć alkohol.
Jeśli osoba poszkodowana jest NIEPRZYTOMNA i NIE ODDYCHA:
Wezwij pogotowie (999/112)
Rozpocznij resuscytację krażeniowo-oddechową
Jeśli osoba poszkodowana jest NIEPRZYTOMNA i ODDYCHA:
Wezwij pogotowie (999/112)
Ułóż w pozycji bezpiecznej
Zapewnij komfort cieplny (izoluj od podłoża, okryj czymkolwiek ciepłym, co masz pod ręką itp.)
Jeśli osoba poszkodowana jest PRZYTOMNA i ODDYCHA:
Zaprowadź ją do ciepłego pomieszczenia (jeśli to możliwe)
Zmień mokre ubranie na suche, zapewnij dodatkowe warstwy
Podaj ciepłe i słodkie napoje
Zachęcaj do ruchu – podskakiwanie, tupanie, ruszanie rękami
WAŻNE! Jeśli jest bezpiecznie i pogotowie ratunkowe przyjedzie w ciągu kilku minut, osoby poszkodowanej nieprzytomnej NIE PRZENOSIMY w inne miejsce. Każdy ruch może doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia. Jeżeli natomiast musisz przenieść taką osobę, to zrób to starając się zachować jej pozycję ciała
Wszystko o odmrożeniach
Odmrożenie jest przeciwieństwem oparzenia. Najbardziej na odmrożenia narażone są „odstające” części ciała, czyli palce rąk i stóp, nos, uszy. I tak samo, w zależności od czasu działania zimna, odmrożenie może objawiać się tylko zblednięciem i sztywnością, co pewnie każdemu się zdażyło jak zapomniał rękawiczek zimą. Przy dłuższym i poważaniejszym uszkodzeniu skóry zimnem mogą pojawić się pęcherze, a w najgorszym razie skóra stanie się sina, czarna, sucha i twarda.
Jak reagować? To zależy.
Jeśli odmrożenie ogranicza się do zblednięcia skóry i sztywności palców to wystarczy delikatne ogrzewanie w ciepłej wodzie. Będzie piekło i bolało na początku, ale zagoi się bez śladów. Pewnie nie raz już coś takiego przeżyłeś, jak np. zapomniałeś/aś rękawiczek
Jeśli jednak pojawią się bąble lub (w skrajnych przypadkach) skóra zasinieje, sczernieje, stanie się sucha i twarda, to trzeba się zgłosić na SOR. Tutaj już niestety domowe metody nie pomogą. Na czas transportu można takie odmrożenie okryć gazą jałową i delikatnie zabandażować.
Zadanie publiczne „#cisneklate – ratuję życie!. Szkolenia proobronne społeczeństwa #cisnerane” sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030