Każdy kto miał okazję ćwiczyć pierszą pomoc je poznał. O kim mowa? Oczywiście o fantomach Little Anne QCPR, które sa nieodłącznym elementem szkoleń z pierwszej pomocy na całym świecie. Poznajcie kilka faktów z życia ich twórcy – Asmunda Laerdala

Asmund Laerdal – ojciec fantomów Little Anne

Historia życia Asmunda Laerdala to opowieść o tym, jak można – będąc twórcą zabawek dla dzieci – przyczynić się do rozwoju nauczania pierwszej pomocy na całym świecie.

Asmund Laerdal był innowatorem i przedsiębiorcą – wydawał książki dla dzieci i tworzył drewniane zabawki. W latach 50. XX wieku jego firma stała się pionierem na rynku zabawek tworzonych z miękkiego plastiku. Swoje know-how zdobyte przy tworzeniu plastikowych lalek i samochodzików wykorzystał przy produkcji realistycznych imitacji ran na potrzeby leczenia w szpitalach. Razem z doświadczonymi chirurgami firma Laerdala pomogła przygotować 33 różne modele ran, które wykorzystywane były na kilku kontynentach

Dzięki sukcesowi na polu modeli ran, z Laerdalem skontaktowała się grupa lekarzy i inżynierów z Baltimore – twórcy efektywnej metody resuscytacji, w której wykorzystywane były oddechy ratownicze. Problemem było to jak uczyć ludzi udzielania pierwszej pomocy tą metodą.

Pan Laerdal bardzo entuzjastycznie podszedł do projektu. Temat pierwszej pomocy był mu bliski, ponieważ w przeszłości uratował swojego 2 letniego synka Tore przed utonięciem przez “wyciągnięcie go z wody w ostatniej chwili i udrożnienie dróg oddechowych”

Najpierw testowano maskę do uczenia pierwszej pomocy, ale Lardal wpadł na pomysł, że manekin w rozmiarze człowieka powinien mieć większy potencjał w oddaniu realiów udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nagłych. Po roku prac i testów powstał fantom Resusci Anne, którego nazwa nawiązywała do… lalek Anne, bez których nie powstałby fantom do pierwszej pomocy.

Ciąg dalszy już znacie – fantomy firmy Laerdal są wykorzystywane na całym świecie i w tysiącach szkół. Wszyscy uczą się na nich jak poprawnie cisnąć klatę.


Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego ProgramuFundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030