Popularny za naszą zachodnią granicą, wciąż zbyt mało znany i praktykowany na polskich drogach. Ma realny wpływ na możliwość uratowania życia w przypadku wypadku drogowego. O czym mowa? O korytarzu życia!

Korytarz życia – o co chodzi

Korytarz życia (inaczej korytarz ratunkowy) to pas na drodze tworzony przez innych kierowców, który umożliwia przejazd pojazdów uprzywilejowanych w przypadku korków. W razie wypadku znacznie usprawnia i przyspiesza dojazd karetki, straży pożarnej czy policji do miejsca zdarzenia. Korytarz życia na autostradzie lub drodze ekspresowej najlepiej jest tworzyć jak tylko zauważymy, że zaczyna się tworzyć korek. Natomiast w mieście kierowcy powinni reagować jak tylko usłyszą sygnał dźwiękowy pojazdu uprzywilejowanego.

Pobierz grafikę

4 złote minuty

W udzielaniu pierwszej pomocy jedną z najistotniejszych rzeczy jest czas. Kluczowe są pierwsze tzw. 4 złote minuty, które odgrywają decydującą rolę w możliwości przeżycia poszkodowanego, jeśli dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia. 4 złote minuty to czas w którym podjęta akcja ratunkowa ma największe szanse przynieść pozytywne efekty, a w konsekwencji uratować życie. Dlatego korytarz życia jest tak ważny – może uratować komuś życie.

Przepisy prawa

Zgodnie z nowelizacją kodeksu ruchu drogowego z dnia 6 grudnia 2019 r. kierowcy mają obowiązek tworzenia korytarza życia na drogach o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. Może się zdarzyć, że z korytarza skorzysta pojazd, który nie jest oznaczony jako uprzywilejowany. Znajdą się kierowcy, którzy wykorzystają go nieodpowiedzialnie, tylko po to by ominąć korki (za co grozi grzywna i punkty karne). Nie powinno się jednak blokować tych pojazdów, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy kierowca nie robi tego w związku z ratowaniem życia lub zdrowia innej osoby.

Niestety w Polsce nie wszyscy kierowcy mają świadomość co to jest i po co się tworzy korytarz życia. Świetną robotę w celu upowszechnienia wiedzy na ten temat robią akcje społeczne jak np. Korytarz życia – włącz myślenie. Warto o tym mówić znajomym i przekazywać tę wiedzę dalej!


Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego ProgramuFundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030