rat. med. Mateusz Frąszczak

Jak udzielić pierwszej pomocy tonącemu - najważniejsze informacje

W roku 2023 w Polsce utonęło 450 osób. Najczęściej umierali oni podczas kąpieli w miejscach niestrzeżonych (lecz nie zabronionych). Co piąta z tych osób przed utonięciem spożywała alkohol.  Możliwe, że wielu z tych zgonów udałoby się uniknąć, gdyby tylko odpowiedzialnie korzystało się  z akwenów wodnych. Najbezpieczniej jest pływać na kąpieliskach strzeżonych. Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu. Z wodą nie ma żartów.

Spis treści:

  1. Widzisz, że ktoś tonie – co robić 
  2. Jak udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej po wydobyciu z wody
  3. RKO osoby poszkodowanej po wydobyciu z wody

Widzisz, że ktoś tonie - co robić

Przeczytaj co robić (lub czego nie robić), jeśli zobaczysz osobę która się topi:

  • Powiadom służby ratunkowe dzwoniąc pod numer 112, lub ratowników wodnych jeśli znajdują się w pobliżu.
  • Jeśli masz możliwość rzuć tonącemu jakiś przedmiot który pozwoli utrzymać się na wodzie np. bojkę ratowniczą, koło ratunkowe, kamizelkę ratunkową.
  • Dobrze oceń swoje umiejętności i siły, jeśli chcesz się podjąć wydobycia poszkodowanego z wody
  • Osoby tonące panikują i potrafią wciągnąć pod wodę osoby starające się im pomóc. Jeśli podjąłeś się próby wydobycia osoby tonącej z wody na ląd, podpłyń do niej od tyłu, weź ze sobą w miarę możliwości przedmioty pomagające utrzymać się na powierzchni wody.
  • Nigdy nie podejmuj się wyciągania osoby z wody gdy jesteś sam.
  • ZAWSZE NA PIERWSZYM MIEJSCU STAWIAJ SWOJE BEZPIECZEŃSTWO!!! Ta zasada obowiązuje ogólnie w udzielaniu pierwszej pomocy, w tym przypadku szczególnie trzeba o niej przypominać.
  • Jeśli nie czujesz się pewnie lub brak Ci sił, nie wchodź do wody.
  • Jeżeli zostałeś na brzegu, zapamiętaj miejsce w którym poszkodowany zniknął pod wodą, aby wskazać je ratownikom.

Nigdy nie podejmuj się wyciągania osoby z wody gdy jesteś sam!

Pamiętaj, że osoby tonące nie myślą "racjonalnie". Panikują i potrafią wciągnąć pod wodę osoby starające się im pomóc, nawet jesli są one silniejsze od nich.

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej po wydobyciu z wody

Jeśli udało się wydobyć poszkodowanego z wody i nie ma z nim kontaktu to: 

  1. Połóż poszkodowanego na plecach na twardym podłożu, zobacz czy reaguje na bodźce: najpierw spróbuj nawiązać z nim kontakt głosowy, następnie, potrząśnij nim trzymając go za barki. 
  2. Jeśli poszkodowany dalej nie reaguje, udrożnij drogi oddechowe. Zrób to przez położenie jednej swojej ręki na czole poszkodowanego a drugiej na żuchwie i odchylenie głowy do tyłu. 
  3. Utrzymując drożność dróg oddechowych, sprawdź czy oddycha. Pochyl swoją głowę nad głową poszkodowanego i obserwuj czy unosi się klatka piersiowa, czy słyszysz oddech i czy czujesz oddech na swoim policzku. Sprawdzaj oddech przez 10 sekund, przez ten czas powinny pojawić się minimum 2 oddechy. 
  4. Jeżeli poszkodowany nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

RKO osoby poszkodowanej po wydobyciu z wody

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u osoby poszkodowanej po wydobyciu z wody różni się kilkoma elementami od resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osoby, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia w innych warunkach.

  1. Rozpocznij od pięciu prób wykonania oddechów ratowniczych. Udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego, zaciśnij jego nos palcami, a następnie szczelnie obejmij swoimi ustami jego usta. Wykonaj 5 powolnych wdechów, obserwując, czy klatka piersiowa się unosi. Jeśli masz do dyspozycji, użyj maseczki do oddechów ratowniczych, aby zwiększyć bezpieczeństwo. 
  2. Następnie wykonaj uciśnięcia klatki piersiowej: ułóż splecione ręce na środku klatki piersiowej i wykonuj uciśnięcia z częstotliwością 100 do 120 razy na minutę na głębokość 5-6 cm. 
  3. Wykonuj naprzemiennie uciśnięcia i oddechy ratownicze w stosunku 30:2 aż do przyjazdu służb ratowniczych i ich polecania abyś przestał. 
  4. Jeśli w pobliżu jest AED użyj go, pamiętaj aby przed przyklejeniem elektrod osuszyć klatkę piersiową w miejscu ich przyklejania w celu dobrego i dokładnego ich przyklejenia. 
  5. Jeśli w jamie ustnej pojawi się woda lub treść pokarmowa albo poszkodowany zacznie wymiotować, obróć go na bok

Warto pamiętać

Użycie AED w przypadku u osób poszkodowanych w utonięciach jest całkowicie bezpieczne. Pamiętaj aby przed przyklejeniem elektrod osuszyć klatkę piersiową w miejscu ich przyklejania w celu dobrego i dokładnego ich przyklejenia.

Przeczytaj naszartykuł o tym, jak bezpiecznie spedzać czas nad morzem

Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak bezpiecznie spędzać czas nad jeziorem

źródła:

Zadanie publiczne „#cisneklate – ratuję życie!. Szkolenia proobronne społeczeństwa #cisnerane” sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030