Spływy kajakowe są w Polsce bardzo popularne i nic dziwnego. Dobra zabawa, bliskość natury brzmią jak przepis na udany wyjazd na dłuższy weekend lub tydzień wakacji. Rzeki mamy wszędzie w kraju (w przeciwieństwie do morza czy gór), a dostęp do potrzebnego ekwipunku jest łatwy i stosunkowo niedrogi. Jest to również aktywność dostępna dla prawie każdego – wystarczy być ogólnie sprawnym i zdrowym. W naszym gronie mamy doświadczonego kajakarza górskiego, poprosiliśmy go o kilka wskazówek o tym jak zadbać o bezpieczeństwo na spływie kajakowym.
Zajrzyj również do artykułów o bezpieczeństwie nad jeziorem i na kempingu
Działaj… odwrotnie niż podpowiada instynkt
W kajakarstwie trzeba walczyć ze swoim pierwotnym instynktem np. w przypadku uderzenia w przeszkodę – drzewo na rzece – człowiek często odruchowo się od niej odpycha. A to rzeka i jej nurt stanowi w tym momencie zagrożenie, drzewo jest naszym przyjacielem, do którego dosłownie powinniśmy się przytulić i oprzeć, zrobić tzw. „przechył” burty kajaka w stronę nurtu, aby napierająca woda nie przewróciła kajaka.
Tego typu przypadków zachowania na wodzie wbrew pierwszym odruchom w kajakarstwie jest mnóstwo 🙂
Ogólne zasady bezpieczeństwa na rzece, o których warto pamiętać
Macie w grupie ratownika? Warto go słuchać, jest bardziej doświadczony i poza zapewnieniem bezpieczeństwa może podpowiedzieć jak łatwiej i efektywniej machać wioslem 🙂
Obowiązkowo należy założyć (odpowiednio dobraną i dobrze zapiętą) kamizelkę asekuracyjną, popularnie nazywaną kapokiem, która oprócz utonięcia chroni również przed urazami ciała w przypadku wywrotki.
Na większych akwenach wodnych bowiązuje ruch prawostronny a pierwszeństwo zawsze ma większa jednostka
Jesli płyniesz w grupie
Przed zejściem na wodę warto ustalić z grupą, kto w kajaku ma rzutkę ratowniczą, apteczkę, kto bierze ze sobą telefon itd., a także – nawet w gronie znajomych – ustalić szyk płynięcia: kto otwiera spływ i płynie pierwszy, kto zamyka spływ i płynie ostatni.
Współpracuj w kajaku dwuosobowym – ustal podział zadań, przećwicz synchroniczne pływanie. Z tyłu niech będzie osoba bardziej doświadczona oraz jak największy ciężar/bagaż. Osoba z przodu to kapitan: informuje o przeszkodach i często decyduje o drodze płynięcia oraz sternik: ma największe możliwości skręcania i obracania kajakiem.
Zachowaj odpowiednią odległość między kajakami, również między innymi grupami, szczególnie w momencie pokonywania przeszkody – brak odstępów to najczęstsza przyczyna wywrotek. Warto jednak zachować odstępy takie, aby widzieć siebie nawzajem w grupie, kajak przed sobą i za sobą.
Podsumowanie
Nie ważne czy spływ będzie miał 3 dni czy tydzień, czy jest to mała czy górska rzeka – te wskazówki są uniwersalne. Prawie ⅓ utonięć (w 2020 roku) to były utonięcia na rzece. Dlatego warto podchodzić do tematu z rozsądkiem!
Pobierz grafikę
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego ProgramuFundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030