Wstrząs anafilaktyczny i pierwsza pomoc – krok po kroku
lis
14
2024
Wyłączono
rat. med. Mateusz Frąszczak
Wstrząs anafilaktyczny i pierwsza pomoc - krok po kroku
Anafilaksja jest to reakcja alergiczna, której najpoważniejszą postacią jest wstrząs anafilaktyczny. Wstrząs anafilaktyczny to ciężka, szybko rozwijająca się reakcja nadwrażliwości na jakiś czynnik (np. pokarm, jad owadów), w której występuje obniżenie ciśnienia tętniczego zagrażające życiu. Działaniem ratującym życie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego jest jak najszybsze podanie adrenaliny poszkodowanemu.
Spis treści:
Co powoduje wstrząs anafilaktyczny
Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny
Pierwsza pomoc w przypadku wstrząsu anafilaktycznego
Co powoduje wstrząs anafilaktyczny
Wstrząs anafilaktyczny jest powodowany alergenami, czyli substancjami na które nasz organizm reaguje w sposób nadwrażliwy. Taki alergenami najczęściej są:
Leki np. antybiotyki z grupy penicylin
Pokarmy np. orzeszki ziemnie, jajka
Jady owadów np. błonkoskrzydłych
Lateks
Środki kontrastowe
Substancje wziewne np. sierści zwierząt
Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny
Wstrząs anafilaktyczny może prezentować szerokie spektrum objawów. Tymi objawami mogą być:
Zmiany na skórze i błonach śluzowych – pokrzywka, rumień , obrzęk naczynioruchowy
Z układu oddechowego – duszność, stridor, świsty oddechowe, obrzęk gardła, języka lub krtani, przyspieszony oddech, wysiłek oddechowy, sinica
Z układu krążenia – hipotensja, tachykardia; blada zimna spocona skóra;
Z układu pokarmowego – wymioty, ból brzucha, nudności
Wstrząs anafilaktyczny może również doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia
Pierwsza pomoc w przypadku wstrząsu anafilaktycznego
W przypadku wystąpienia objawów wstrząsu anafilaktycznego należy działać szybko i zdecydowanie.
W pierwszej kolejności powinniśmy przerwać narażenie na alergen, który spowodował reakcję anafilaktyczną czyli np. usunąć żądło pszczoły.
Następnie (jeśli jest dostępna) jak najszybciej należy podać poszkodowanemu adrenalinę w przednio-boczną część uda albo pomóc poszkodowanemu aby samodzielnie sobie podał.
Natychmiast zadzwoń pod 999 lub 112 i poinformuj służby o sytuacji. Osobę poszkodowaną najlepiej położyć na płasko z uniesionymi nogami.
W przypadku utraty przytomności przez osobę poszkodowaną, udrożnij drogi oddechowe i sprawdź czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie oddycha rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową i prowadź ją aż do momentu przyjazdu służb medycznych i przejęcia przez nich działań ratowniczych.
źródła:
Zadanie publiczne „#cisneklate – ratuję życie!. Szkolenia proobronne społeczeństwa #cisnerane” sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030